Haber

AB, Karadağ’ı cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlayan yönetmeliği kaldırmaya çağırdı

Avrupa Birliği (AB) Kurulu sözcüsü Ana Pisonero, Karadağ’dan “cumhurbaşkanının hükümet kurma yetkilerini kısıtlamayı” amaçlayan yasayı yürürlükten kaldırmasını istedi.

Pisonero, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Karadağ’da siyasi krize ve protestolara neden olan “cumhurbaşkanının hükümet kurma yetkilerini kısıtlamayı” amaçlayan yasal düzenlemenin iptali çağrısında bulundu.

Pisonero, Karadağ’ın Anayasa Mahkemesi üyelerini atamak ve görevinde uzun süredir devam eden kurumsal krizi sona erdirmek için bir fırsatı daha kaçırdığını vurgulayarak, “İşlevsel bir Anayasa Mahkemesi, vatandaşların temel haklarının korunması ve Karadağ’ın ilerlemesi için bir anahtardır. AB yolunda.” açıklamalarda bulundu.

Karadağ’da siyasi kriz

Karadağ’da Dritan Abazoviç liderliğindeki hükümetin 20 Ağustos’ta güvenoyu alamaması üzerine başlayan yeni hükümet kurma süreci siyasi krize dönüştü.

Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği Porphyria ile ülkedeki Sırp Kilisesi’ne “resmi statü” vermek için imzalanan “temel anlaşma” ile tartışma yaratan Abazoviç liderliğindeki hükümet, Karadağ Parlamentosu’nda yapılan oylama sonucunda düştü.

Ülkedeki Sırp yanlısı partiler yeni hükümeti kurması için Miodrag Lekiç’in adını Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç’e iletirken, Djukanoviç gerekli kuralları yerine getirmediği için hükümeti kurma görevini Lekiç’e vermeyi reddetti.

Djukanoviç erken genel seçim talebinde bulundu ve bunun 2023’ün başında olabileceğini açıkladı.??????

Ülkede siyasi krize yol açan gelişmelerin ardından gösteriler yapıldı, dünkü gösterilerde aktivistler meclis binasına şişe ve taş attı, polis biber gazıyla müdahale etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu