Ekonomi

Biden: Yönetimim bu karara karşı çıkacak

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin Teksas eyaletindeki federal yargıcın kürtaj için kullanılan bir ilacın reçete edilmesi ve dağıtımını yasaklayan kararına tepki gösterdi.

Biden yaptığı yazılı açıklamada, “Bu karar uygulanırsa, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) gelecekteki hiçbir onayı siyasi ve ideolojik saldırılardan korunamaz” dedi. uyardı.

“Adalet Bakanlığı karara itiraz etti”

Söz konusu ilacın Amerika’da kürtajların yarısından fazlasının gerçekleştiği “ilaçla kürtaj” alanında kullanıldığını kaydeden Biden, bu davanın kadınların temel özgürlüklerini ihlal eden ve sağlıklarını tehlikeye atan benzeri görülmemiş bir karara yol açabileceğine dikkat çekti.

Kararın sadece Teksas’taki kadınları etkilemeyeceğini vurgulayan Biden, kürtajın yasal olduğu eyaletlerde erişimin zor olacağını da takdir etti.

Biden, “Yönetim bu karara karşı çıkacak. Adalet Bakanlığı temyize gitti” dedi. açıklama yaptı.

Kadın haklarını tehdit ediyor

ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris, söz konusu kararın ulusal düzeyde kadın haklarını tehdit ettiğini belirtti.

2019 yılında eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde göreve başlayan Teksas Bölge Yargıcı Matthew Kacsmaryk, 7 Nisan’da kürtaj ilacı “mifepriston”un ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onayını askıya alma kararı aldığını açıklamıştı. , temyiz için kararı 7 gün erteledi. duyurmuştu.

Öte yandan Washington merkezli bir başka federal yargıç, yaklaşık 20 yıldır piyasada olan ilacın dağıtımının kısıtlanamayacağına hükmetti.

Geçen yıl ABD Yüksek Mahkemesi, ülke çapında kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 “Roe-Wade kararını” bozdu.

Bu kararla kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken, bu konudaki yasalar da devletlerin kendi inisiyatifine bırakıldı.

osmaneli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
-
Başa dön tuşu