Teknoloji

Bilim adamları kabus görürken ahtapotu böyle görüntüledi

Independent’ın haberine göre ABD’nin New York kentindeki bir laboratuvarda çalışan bilim insanları, bir ahtapotun “kabus” gördüğü anları kaydetti. Araştırmacıların Costello adını verdiği ahtapotun uyku düzeni bir ay boyunca takip edildi ve kabus gördüğü anlar not edildi.

Hayvanın uykusunun aniden kesilmesi, ahtapotun bir tür uyku bozukluğundan muzdarip olduğu fikrini doğurdu.

Görüntülerde hayvanın uykusunda önce renk değiştirdiği, ardından bir anda uyanarak zıplayarak mücadele etmeye başladığı görülüyor.

Görüntüler, Rockefeller Üniversitesi’nin laboratuvarındaki akvaryumda kaydedildi. Ahtapot Costello’nun tam olarak neden bu şekilde davrandığına dair bir kanıt yok. Ancak araştırmacılar kabus görmüş olabileceğini söylüyor.

Vermont Üniversitesi’nden doktora sonrası araştırmacı Eric Angel Ramos, “Ahtapotlar ve diğer kafadanbacaklılarla ilgili tüm araştırmalara rağmen, hala bilmediğimiz çok şey var” dedi.

4 Kere Kabus Gördüm

Independent Türkçe’nin haberine göre araştırmacılar, Costello’nun uyku sırasında aynı davranışı sergilediği 4 kayıt aldı. Bunlardan ikisinde Costello ayrıca suya siyah mürekkep püskürttü.

Bu davranış genellikle yırtıcılara karşı kendilerini savunmaya çalışan ahtapotlarda görülür. Bu, Costello’nun kabus gördüğü hipotezini güçlendiriyor.

Ramos WordsSideKick.com’a “Gerçekten garipti çünkü acı çekiyormuş gibi görünüyordu. Bir an için acı çekiyormuş gibiydi” dedi. Sonra hiçbir şey olmamış gibi ayağa kalktı ve gününe normal bir şekilde devam etti.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu