Ekonomi

İlk nükleer yakıt yükleniyor! Akkuyu, İstanbul’un gücüyle tek başına buluşacak

Türkiye nükleer güç ülkeleri arasında tam ortasında yerini alıyor. Akkuyu Nükleer Santrali’ne nükleer yakıtın girmesiyle Türkiye nükleer tesis sahibi olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından açılışı yapılacak tesisin ardından nükleer yakıt yüklenecek ve testlerin ardından elektrik üretimine başlanacak.

70 YILLIK HAYAL GERÇEK OLDU

Akkuyu NGS, Türkiye için güç ve teknoloji alanında bir milat olacak ve Türkiye’nin 70 yıllık hayali gerçek olacak. Akkuyu NGS ile Türkiye, en yüksek güvenlik standartlarında en son teknoloji ile elektrik üretecek. Bu atılımla birlikte büyük ve güçlü Türk idealine doğru emin adımlarla yürüyeceğiz.

İSTANBUL’UN GÜCÜNÜ SAĞLAYACAK

Akkuyu Nükleer Santrali faaliyete geçtiğinde İstanbul’un toplam elektrik harcamasını tek başına karşılayacak dev bir elektrik üretim üssü olacak.

60 YILLIK HİZMET

Akkuyu Nükleer Santrali 60 yıl kesintisiz hizmet verecek. Bakım ve yenilemelerle kullanım ömrü 20 yıl daha uzatılabilir. Türkiye ekonomisine 50 milyar dolar katkı sağlayacak.

TEK MALZEMEYE EN BÜYÜK YATIRIM

Cumhuriyet tarihine dev bir yatırım olan projenin temeli 3 Nisan 2018’de atıldı. Hızlı çalışmalar sonucunda bugün ilk ünite faaliyete geçti.

kabaduzhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu