Haber

Konya Büyükşehir Belediyesi, Çumra ve Ilgın İlçelerine Atıksu Arıtma Tesisi Getiriyor

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Çumra ve Ilgın atıksu arıtma tesislerinin üretimi için yüklenici firma ile sözleşme imzaladı. İlk kazısı 18 Eylül 2023’te yapılacak olan atıksu arıtma tesisleri, 15 Ekim 2023’te temel atma törenine hazır olacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Mültecilerden Etkilenen Bölgelerde Hizmetlerin Uzlaştırılması Projesi (FRIT II) kapsamında Çumra ve Ilgın ilçelerine atık su arıtma tesisleri ekliyor.

KOSKİ Genel Müdürlüğü ile yüklenici firma arasında Çumra ve Ilgın atıksu arıtma tesislerinin üretimi için sözleşme imzalandı. KOSKİ Toplantı Salonu’nda düzenlenen imza töreninin ardından çalışmalara başlandı. Sözleşme kararları kapsamında inşa edilecek atıksu arıtma tesislerinin ilk kazısı 18 Eylül 2023’te yapılacak. 15 Ekim 2023’te ise temel atılacak.

ÇUMRA ATIKSU ARITMA TESİSİ

Cumra Atıksu Arıtma Tesisi, 2043 yılına kadar 71.700 kişiye günlük 9.895 metreküp kapasiteyle inşa edilecek. Çumra ilçe merkezi, Alibeyhüyeğin, İçeri Çumra ve Okçu mahallelerinden kaynaklanan atık sular Çumra Atıksu Arıtma Tesisinde arıtılacak. Tesisin üretimi için Avrupa Birliği fonlarından toplam 4 milyon 560 bin Euro aktarılacak.

ILGIN ATIKSU ARITMA TESİSİ

Ilgın Atıksu Arıtma Tesisi, 2033 yılına kadar 41 bin kişiye günlük 7 bin metreküp kapasiteli inşa edilecek. Projelendirilen Ilgın Atıksu Arıtma Tesisi için Avrupa Birliği fonlarından 3 milyon 900 bin Euro aktarılacak. Ilgın ilçe merkezinden kaynaklanan atık suların arıtılması.

İleri biyolojik arıtma şeklinde inşa edilecek atıksu arıtma tesislerinin büyük bir kısmı Avrupa Birliği hibeleriyle destekleniyor; geri kalanı ise ek bir kredi paketi aracılığıyla Dünya Bankası tarafından finanse edilecek.
 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberfindikli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu