Haber

Beyaz Saray Gazze’ye yakıt sevkiyatına izin verilmesi gerektiğini söyledi

Beyaz Saray, İsrail baskınlarının başladığı 7 Ekim’den bu yana akaryakıt girişi olmayan Gazze Şeridi’ne akaryakıt sevkiyatına izin verilmesi gerektiğini belirtti.

“JENERATÖRLER VE HASTANELER İÇİN YAKITA İHTİYACINIZ VAR”

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kirby, yakıtın Gazze’de yaşayan Filistinlilerin hayatta kalması için önemli bir emtia olduğunu belirtti. Yakıtın giderek tükendiğini ve değerli olduğunu bildiklerini söyleyen Kirby, “Jeneratörler ve hastaneler için yakıta ihtiyacınız var. Deniz suyunun içilmesi için tuzdan arındırma sistemlerinin çalışması gerekiyor. Bunların hepsi önemli.” söz konusu.

“ENDİŞELERE RAĞMEN AKARYAKIT SAĞLANMASI GEREKİYOR”

Kirby, “İsrail’in Hamas’ın tedarik ettiği yakıtı kaçırarak kendi amaçları doğrultusunda kullanması konusundaki endişelerini anladıklarını” kaydederek, endişelere rağmen bu konuda bir denge kurulması ve yakıtın Gazze’deki Filistinlilere ulaşması gerektiğini ifade etti.

BİDEN: YARDIM İSTEDİĞİ KADAR HIZLI ULAŞMIYOR

ABD Başkanı Joe Biden da Beyaz Saray’daki madalya törenine katılarak bir gazetecinin yardımın Gazze’ye hızlı ulaşıp ulaşmadığı sorusunu yanıtladı. Biden, yardımın “yeterince hızlı ulaşmadığını” söyledi.

İSRAİL AKARYAKIT KONUSUNDA ÇOK NET

Gazze’deki hükümet, 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye akaryakıt girişinin olmadığını, sağlık sisteminin sürdürülebilirliği için acil yakıt ikmalinin gerekli olduğunu açıklamıştı. İsrail ordusu, uluslararası toplumun ablukanın sıkılaştırıldığı Gazze Şeridi’ne akaryakıt sağlanması yönündeki çağrılarına rağmen “Gazze’ye yakıt girişine izin verilmeyeceğini” yineledi.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) da İsrail’in ablukayı sıkılaştırdığı Gazze Şeridi’ne yarından itibaren akaryakıt ulaştırılmaması halinde faaliyetlerini ve halklarını sona erdirmek zorunda kalacakları uyarısında bulunmuştu. ölebilir.

besnihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu